Máme pod kontolou vývoj umelej inteligencie?

Autor: Alexander Chuguryan | 16.11.2015 o 8:00 | Karma článku: 3,79 | Prečítané:  219x

   Budeme za pár rokov slúžiť naším výtvorom - robotom s umelou inteligenciou, alebo nás úplne vyhladia? Dá sa tomu ešte predísť? Aké technológie máme dnes? Mali, by sme sa nad tým zamýšľať už dnes, ak si chceme zabezpečiť zajtra...

         

     K umelej inteligencii a jej nástrahám sa vyjadrilo už viacero známych a inteligentných osobností, medzi nimi Stephen Hawking i Steve Wozniak.

    Je vysoko pravdepodobné, že roboty si budú uvedomovať svoju existenciu. Prvé z nich už dokonca splnili skúšku sebauvedomenia. Test prebiehal tak, že dvom z troch rovnakých robotov vypli rozprávanie/zvuk a tretiemu ho nechali zapnitý, ale naprogramovali i jeho tak, aby si myslel, že nemôže prehovoriť. Následne sa ich spýtali či môžu hovoriť. Všetci chceli povedať nie. Ale iba jeden to povedal nahlas a následne pochopil, že prehovoril on sám a opravil sa, že teraz už áno.

    Google má počítač, ktorý vie sám seba učiť. Dokáže hrať staršie hry, ktoré sa učí hrať systémom "pokus-omyl" a dokonca sa postupne zlepšuje, až je napokon lepší ako človek. Takže vedomosti, respektíve mozog umelej inteligencie by sa dal zhotoviť, prípadne cez internet/cloud by roboty mohli byť pripojené k väčšiemu počítaču.

    Čo sa týka mechanických/bionických častí, "tela" sú tiež dosť ďaleko vo svojom vývoji.

Napríklad spomeňme bionickú ruku od DARPA, americkej firmy, ktorá vyrába zariadenia pre armádu. Ruka jesíce určená pre človeka, ale iste by sa dala zapojiť i k robotovi. Jej prsty dokážu cítiť predmety, ktorých sa dotýkajú! Nohy by sa dali vyrobiť relatívne jednoducho a to aj vďaka existujúcim prototypom/návrhom exoskeletov, ktoré sú určené pre ťažko pracujúcich ľudí.

    Pravdepodobne sa tento vývoj už zastaviť nedá ale iste to bude trvať desiatky rokov kým sa vytvorí "produkt" a ešte dlhšie, kým sa rozšíri natoľko aby nás mohol ovládnuť. Dúfam že ľudia budú mať dosť rozumu na to, aby zabránili takejto pohrome.

   Je nepochybné, že roboty s umelou inteligenciou sú len otázkou času a financií. Musíme si dať pozor, aby sa to nevymklo kontrole!  Určite sa to  ešte dá. Nemusí sa to skončiť tak dobre, ako vo filmoch "Ja robot" alebo "Terminátor".

                     

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?